Mérsékelt elmozdulások jellemzik a kereskedést az európai és az amerikai tőzsdéket hétfőn, az irányadó indexek vegyesen állnak a magyar tőzsde zárása időpontjában. A hazai piacon közben jelentős rali látható, a hazai blue chipek rákapcsoltak ma, az emelkedést a magyar parketten az OTP vezette, miután a Morgan Stanley felminősítette a bankrészvényt, de nagyot ment a Telekom is.
Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta.
A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, pénteken Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában kisebb esést láthattunk és a pénteki nyitást követően az amerikai indexek ismét lefordultak, különösen a Nadsaq esik. A nap további részében mindez már jelentős eséssé fokozódott, emiatt a tőzsdei félelemindex kilőtt, közben az olajár is esik.
Új impulzusokra várnak a befektetők a tőzsdéken, a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci lendület lelassult, szerdán a vezető amerikai és európai részvényindexekben csak mérsékelt elmozdulások voltak, és csütörtökön is kis pluszokkal indult a nap, a kereskedés folyamán viszont egyre magasabbra kúsztak a vezető európai részvényindexek. Közben az OTP új történelmi csúcsra emelkedett. Piaci összefoglalónkban folyamatosan követjük a tőzsdei eseményeket csütörtökön is.
Felemás mozgásokat láthattunk ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig Európában hiába indult óvatos emelkedéssel a nap, délutánra ismét lefordultak a piacok. A magyar tőzsdén eközben ma is jó volt a hangulat, különösen a Magyar Telekom emelkedett a negyedéves gyorsjelentést megelőzően. Délután fontos inflációs adat jött Amerikából: a várakozásoknak megfelelően 2,4%-ról 2,6%-ra emelkedett az amerikai infláció októberben, míg a maginfláció maradt 3,3%-on, de ez nem okozot nagyobb mozgásokat a tőzsdéken, megpihentek az amerikai indexek a választási ralit követően. A bitcoin viszont történelmi csúcsot döntött ma, 93 ezer dollár fölött járt a legnagyobb kriptodeviza árfolyama.
Tovább dübörög a Trump-trade a tőzsdéken: ismét új csúcson a bitcoin, emellett pedig a tőzsdéken is folytatódott az emelkedés hétfőn Európában, illetve Amerikában is. A magyar piacon is nagy izgalmak voltak, a Masterplast kilőtt az MBH Bank friss elemzése után, míg az OTP a múlt heti nagy ralit követően történelmi csúcsot döntött.
Gazdasági események szempontjából csendesen indul a hét, a héten azonban fontos inflációs adatok jönnek Magyarországról és Amerikából is majd.
Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedett, míg a Mol esett. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában estek a tőzsdék, az USA-ban azonban emelkedést láttunk.
Éjszaka a bitcoin árfolyama áttörte a 70 000 dolláros szintet, július óta először. Nagyobb mozgásokat hoztak a nap első órái az arany piacán is, melynek árfolyama végül a délután is emelkedik, sőt, az amerikai nyitást követően már új történelmi csúcsra is emelkedett a nemesfém árfolyama. Mindeközben az ázsiai piacokon többnyire pozitív volt a hangulat, Európában pedig szintén emelkedtek a tőzsdék a nap első felében, délutánra azonban elfogyott a lendület, az amerikai tőzsdék pedig vegyesen teljesítettek.
Izgalmas napunk volt a tőzsdéken: Európában alulteljesítettek az autógyártók, miután a Volkswagen konszern szakszervezeti vezetője arról beszélt, hogy akár három német gyárat is bezárhat a vállalat, és több tízezer munkahelyet is megszüntethetnek. Eközben a tengerentúlon nagyot ralizott a Donald Trump győzelmi esélyeivel együtt mozgó részvény, a DJT. Ázsiában jó hangulatban zajlott a kereskedés, Európában és a tengerentúlon pedig határozott emelkedést láthattunk, miközben jelentősen beesett az olaj ára.
Ma Európában nem láthattunk érdemi elmozdulást a tőzsdéken, a hazai piac azonban az OTP emelkedése miatt jócskán felülteljesítő volt a nemzetközi átlaghoz képest. Amerikában folytatódik a tegnapi emelkedés: a Tesla részvénye a brutális ralit követően ma is jól szerepel, de szintén kilőtt a Trump-féle mémrészvénynek az árfolyama is, emellett csúcsközelben van az Nvidia részvénye, akár a világ legértékesebb tőzsdei cégévé is válhat a chipgyártó, letaszítva az Applet a trónról.
Gazdasági események szempontjából nagyon fontos nap a mai, ugyanis este az S&P közzéteszi a magyar hitelbesorolási döntését, egy kedvezőtlen ítélet komoly hatással lehet a piacokra, elsősorban a forintra lesz érdemes odafigyelni.
Minimális elmozdulásokkal zárták a keddi kereskedést a vezető amerikai és európai részvényindexek, és a szerdai nyitás is visszafogott lett, majd nap végére a vezető európai részvényindexek mínuszban zártak. A magyar tőzsde az október 23-i ünnepnap miatt zárva tartott. Az amerikai tőzsdéken is mínuszban indult a kereskedés, ami a kereskedés végére nagyobb gyengülésbe csapott át.
Nyugodtan telt a kereskedés kedden a világ tőzsdéin, a vezető európai és amerikai részvényindexek is nagyjából stagnáltak.
Felemás hangulatban indult a kereskedés hétfőn az európai tőzsdéken, de a délelőtti bizonytalankodás után a koradélutáni órákra lefordultak a vezető indexek, és a tengerentúlon is esett a piac. Az ázsiai részvénypiacokon a kínai tőzsde emelkedett ma, a befektetők a kínai jegybankra figyelnek az élénkítő lépések közepette, ezen kívül egy német ipari termelői infláció érkezett délelőtt. A hét már a vállalati eredményekről is szól, viszont fontosabb negyedéves gyorsjelentés hétfőn nem lesz kereskedési időben. Itthon a hét eseménye az MNB kamatdöntése lesz kedden. A Portfolio által megkérdezett elemzők szerint változatlanok maradhatnak a kamatok, a Magyar Nemzeti Bank holnapi ülésén aligha folytatja a kamatcsökkentést.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Jelentősen emelkedtek ma az ázsiai tőzsdék, miután Kína a vártnál erősebb harmadik negyedéves GDP-számot közölt, és a kiskereskedelmi forgalmi adatok, valamint az ipari termelés is meghaladták a várakozásokat. Ami az európai piacokat illeti, itt a vegyes teljesítménnyel zártak a piacok. Az USA-ban is vegyesek voltak a mozgások a hét utolsó kereskedési napján, ám végül mindhárom nagy index pluszban zárt. Az arany új történelmi csúcsra emelkedett, az olaj ára esik.
Ugyan Amerikában dőlnek ma is a történelmi csúcsok a tőzsdéken, a magyar tőzsdén elfogyott a lendület. Délután a várakozásokkal összhangban, 25 bázisponttal 3,5%-ról 3,25%-ra csökkentette az alapkamatot az Európai Központi Bank. Közben az USA-ból is érkeztek fontos makroadatok - beleértve a gazdaság állapotának erős indikátoraként szolgáló kiskereskedelmi adatot -, amelyek közül mindegyik a vártnál erősebb lett.
A hétfői csúcsdöntések után tegnap elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken, és a vezető indexek végül eséssel zártak, főleg a chiprészvények esése miatt. Ezt követően az ázsiai piacokon vegyesen alakultak a mozgások, a japán tőzsde esett, de a kínaiak felpattantak. A globális hangulatromlás Európában is érezteti hatását a mai kereskedésben, lefelé vették az irányt az európai tőzsdék, míg az amerikaiak hamar kilőttek.
Ázsiában ma vegyes mozgásokat láthattunk: Japánban emelkedtek, Kínában pedig estek a tőzsdék, miután a befektetők egyre bizonytalanabban a beígért gazdaságélénkítő intézkedésekkel kapcsolatban. Európában ezt követően szintén vegyes hangulatban telt a kereskedés, a német tőzsde azonban képes volt új történelmi csúcsra emelkedni. Az USA-ban ugyancsak felemás mozgásokat láthattunk a nyitáskor, azonban hamar mínuszba fordult Amerika, és ez kitartott a piaczárásig.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
Trumppal új világ jöhet.
A jegyzés napokon belül, a tőzsdei kereskedés heteken belül megkezdődhet a részvényekkel.
Így alakul idén a Budapest körüli lakáspiac.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?